How to Calculate Unit Rate

Understand unit rate., Look at the data., Rewrite the data as a division problem., Divide both values by the denominator., Write the solution., Examine the problem., Divide the total cost by the total amount., Write your final answer., Look at the...

18 Steps 7 min read Advanced

Step-by-Step Guide

  1. Step 1: Understand unit rate.

    Unit rate is a special type of ratio in which the two separate measurements are compared and expressed as a quantity of one.A "ratio" is any comparison of two numerical measurements.

    Each measurement is called a "term." A "rate" is a ratio in which the two terms are measured in different units.

    All rates are ratios, but not all rations are rates.

    A "unit rate" is a rate in which the second term equals "1." When calculating a unit rate, you need to determine how much of the first term exists for every one unit of the second term.
  2. Step 2: Look at the data.

    The problem must have two terms, and you must be asked to determine how much of one term exists per unit of the other term.

    Common examples include: speed (miles/kilometers per hour), unit price (cost per item), and wage (earnings per hour/week).If you aren't sure about whether or not you're being asked for the unit rate, look for the word "per" somewhere in the description.

    Some unit rate problems won't include "per," but many do.

    Example:
    A certain bakery can bake 40 loaves of bread in an 8 hour work day.

    How many loaves of bread can that same bakery make in one hour? In other words, how many loaves of bread are typically baked per hour? , The first term in the problem—the amount you are trying to calculate per unit—will become the numerator (top number).

    The second term—the unit—will become the denominator (bottom number).

    Example:
    You must calculate loaves of bread per unit of time (in this case, the unit of time is an hour).

    The total loaves of bread will become the numerator, and the total hours will become the denominator, giving you: 40 loaves / 8 hours , To find the unit rate, simply solve the newly written division problem.

    Doing so will reduce the denominator to "1."Example:
    Divide the total number of loaves by the total number of hours: 40 loaves / 8 hours = 5 loaves/hours , You should now have your final answer ready.

    Make sure that you include both units in your answer.

    You can either separate the units with the fraction sign (/) or with the word "per." Example:
    This bakery can bake 5 loaves/hour.

    Alternatively, you could write, "This bakery can bake 5 loaves per hour.” , To calculate the unit price of any product, you will need to know how much money it will cost to buy a certain, set amount of that product.

    Use this information to calculate how many dollars (or other unit of currency) it will cost to purchase one unit of that product.

    In other words, you are calculating the cost per item.

    Example:
    Jennifer purchased 7 boxes of cereal for a total cost of $16.38 (without tax).

    Assuming each box of cereal cost the same amount of money, calculate the unit price on the cereal Jennifer purchased. , Set up a fraction with the total cost as the numerator (top number) and the total number of items as the denominator (bottom number).

    Divide the total cost by the total number of items to reduce the denominator to a value of one.

    Example:
    The total cost, $16.38, should be set as the numerator.

    The number of items, 7, should be set as the denominator.

    In other words, the cereal costs: $16.38 / 7 boxes Treat the fraction as a division problem and solve: $16/38 / 7 boxes = $2.34 / box , At this point, you should know the unit price of the product in question.

    Write the unit cost as an expression of cost per item.

    Make sure that you include both unit labels in your answer.

    Example:
    The price per box of cereal is $2.34.

    Another way of writing this answer would be:
    The cost of the cereal is $2.34 / box. , To calculate wage, you need to know how much money will be earned over a specific period of time.

    You can then use that information to determine how many dollars (or other unit of currency) will be earned per one unit of time.

    Essentially, you calculating the cost per unit of time.

    Note that the unit of time will vary depending on the circumstances.

    In many cases, the unit of time used will be the “hour.” In some cases, though, you may need to use “day,” “week,” “month,” or “year.” Example:
    Robert worked 40 hours this week and earned $630.00 before taxes.

    Calculate Robert's wage as an expression of how much money Robert earns per hour. , The total pay should be the numerator (top number) and the total amount of time should be the denominator (bottom number).

    Divide the numerator by the denominator to reduce that denominator to a value of one.

    Example:
    Set the total pay, $630, as the numerator.

    Set the total number of hours, 40, as the denominator.

    You should have: $630 / 40 hours Divide the fraction accordingly: $630 / 40 hours = $15.75 / hour , You should now know the wage of the job in question.

    Write this down as an expression of cost per unit of time.

    You must include both unit labels in your answer.

    Example:
    Robert's earns a wage of $15.75 per hour. , To calculate the speed of any moving object, you will need to know how much distance has been traveled over a certain period of time.

    From that data, you should be able to determine how many miles (or other measurement of distance) has been traveled per hour (or other unit of time).

    In essence, you are calculating the distance per unit of time.

    The units will vary depending on the circumstance, but one unit must express distance (mile, kilometer, feet, meters, etc.) and the other unit must express time (hours, minutes, seconds, etc.).

    Example:
    The Smith family traveled 150 miles in 3 hours.

    If they drove the same speed during the entire trip, how fast did the Smith family car drive as an expression of miles per hour? , Write the data you have in the form of a fraction.

    The distance should be set as the numerator (top number) and the amount of time should be set as the denominator (bottom number).

    Divide the distance by the time as indicated, reducing the denominator to one unit of time.

    Example:
    Set the total number of miles, 150, as the numerator.

    Set the total number of hours, 3, as the denominator.

    This should give you a fraction of: 150 miles / 3 hours Treat the fraction as a division problem: 150 miles / 3 hours = 50 miles / hour , Completing the previous step should tell you the speed of the object in question.

    Write the speed as an expression of distance per unit of time.

    Make sure that both unit labels are included in your final answer.

    Example:
    The Smith family drove their car at a speed of 50 miles per hour (miles/hour). , To calculate the gas mileage of a motor vehicle, you will need to know how much distance the vehicle is capable of traveling on a certain amount of gasoline.

    Use that data to calculate how many miles (or other unit of distance) can be traveled per gallon (or other unit of volume) of gasoline.

    This means that you'll be calculating the distance per volume of gasoline.

    The units may vary based on circumstance, but one must express distance (usually miles or kilometers) and the other must express volume (usually gallons or liters).

    Example:
    The Smith family's car needed
    4.2 gallons of gasoline to drive a distance of 150 miles.

    Based on this information, determine the average gas mileage their vehicle is capable of as an expression of miles per gallon. , Divide the numerator by the denominator, reducing the denominator to one unit of volume.

    Example:
    The number of miles, 150, should be the numerator and the number of gallons,
    4.2, should be the denominator.

    This means that: 150 miles /
    4.2 gallons Treat the fraction as a division problem and solve: 150 miles /
    4.2 gallons =
    35.7 miles / gallon , The previous step should indicate the gas mileage of the vehicle in question.

    Write this mileage as an expression of distance per unit of volume.

    Both unit labels must be included in the final answer.

    Example:
    The Smith family's car gets an average gas mileage of
    35.7 miles/gallon (miles per gallon).
  3. Step 3: Rewrite the data as a division problem.

  4. Step 4: Divide both values by the denominator.

  5. Step 5: Write the solution.

  6. Step 6: Examine the problem.

  7. Step 7: Divide the total cost by the total amount.

  8. Step 8: Write your final answer.

  9. Step 9: Look at the problem.

  10. Step 10: Divide the total pay by the total time.Rewrite the data in the form of a fraction.

  11. Step 11: Write your final answer.

  12. Step 12: Look at the provided data.

  13. Step 13: Divide the total distance by the total time.

  14. Step 14: Write your final answer.

  15. Step 15: Examine the data.

  16. Step 16: Divide the total number of miles by the total number of gallons.Rewrite the data as a fraction

  17. Step 17: placing the distance in the numerator (top portion) and the volume of gasoline in the denominator (bottom portion).

  18. Step 18: Write your final answer.

Detailed Guide

Unit rate is a special type of ratio in which the two separate measurements are compared and expressed as a quantity of one.A "ratio" is any comparison of two numerical measurements.

Each measurement is called a "term." A "rate" is a ratio in which the two terms are measured in different units.

All rates are ratios, but not all rations are rates.

A "unit rate" is a rate in which the second term equals "1." When calculating a unit rate, you need to determine how much of the first term exists for every one unit of the second term.

The problem must have two terms, and you must be asked to determine how much of one term exists per unit of the other term.

Common examples include: speed (miles/kilometers per hour), unit price (cost per item), and wage (earnings per hour/week).If you aren't sure about whether or not you're being asked for the unit rate, look for the word "per" somewhere in the description.

Some unit rate problems won't include "per," but many do.

Example:
A certain bakery can bake 40 loaves of bread in an 8 hour work day.

How many loaves of bread can that same bakery make in one hour? In other words, how many loaves of bread are typically baked per hour? , The first term in the problem—the amount you are trying to calculate per unit—will become the numerator (top number).

The second term—the unit—will become the denominator (bottom number).

Example:
You must calculate loaves of bread per unit of time (in this case, the unit of time is an hour).

The total loaves of bread will become the numerator, and the total hours will become the denominator, giving you: 40 loaves / 8 hours , To find the unit rate, simply solve the newly written division problem.

Doing so will reduce the denominator to "1."Example:
Divide the total number of loaves by the total number of hours: 40 loaves / 8 hours = 5 loaves/hours , You should now have your final answer ready.

Make sure that you include both units in your answer.

You can either separate the units with the fraction sign (/) or with the word "per." Example:
This bakery can bake 5 loaves/hour.

Alternatively, you could write, "This bakery can bake 5 loaves per hour.” , To calculate the unit price of any product, you will need to know how much money it will cost to buy a certain, set amount of that product.

Use this information to calculate how many dollars (or other unit of currency) it will cost to purchase one unit of that product.

In other words, you are calculating the cost per item.

Example:
Jennifer purchased 7 boxes of cereal for a total cost of $16.38 (without tax).

Assuming each box of cereal cost the same amount of money, calculate the unit price on the cereal Jennifer purchased. , Set up a fraction with the total cost as the numerator (top number) and the total number of items as the denominator (bottom number).

Divide the total cost by the total number of items to reduce the denominator to a value of one.

Example:
The total cost, $16.38, should be set as the numerator.

The number of items, 7, should be set as the denominator.

In other words, the cereal costs: $16.38 / 7 boxes Treat the fraction as a division problem and solve: $16/38 / 7 boxes = $2.34 / box , At this point, you should know the unit price of the product in question.

Write the unit cost as an expression of cost per item.

Make sure that you include both unit labels in your answer.

Example:
The price per box of cereal is $2.34.

Another way of writing this answer would be:
The cost of the cereal is $2.34 / box. , To calculate wage, you need to know how much money will be earned over a specific period of time.

You can then use that information to determine how many dollars (or other unit of currency) will be earned per one unit of time.

Essentially, you calculating the cost per unit of time.

Note that the unit of time will vary depending on the circumstances.

In many cases, the unit of time used will be the “hour.” In some cases, though, you may need to use “day,” “week,” “month,” or “year.” Example:
Robert worked 40 hours this week and earned $630.00 before taxes.

Calculate Robert's wage as an expression of how much money Robert earns per hour. , The total pay should be the numerator (top number) and the total amount of time should be the denominator (bottom number).

Divide the numerator by the denominator to reduce that denominator to a value of one.

Example:
Set the total pay, $630, as the numerator.

Set the total number of hours, 40, as the denominator.

You should have: $630 / 40 hours Divide the fraction accordingly: $630 / 40 hours = $15.75 / hour , You should now know the wage of the job in question.

Write this down as an expression of cost per unit of time.

You must include both unit labels in your answer.

Example:
Robert's earns a wage of $15.75 per hour. , To calculate the speed of any moving object, you will need to know how much distance has been traveled over a certain period of time.

From that data, you should be able to determine how many miles (or other measurement of distance) has been traveled per hour (or other unit of time).

In essence, you are calculating the distance per unit of time.

The units will vary depending on the circumstance, but one unit must express distance (mile, kilometer, feet, meters, etc.) and the other unit must express time (hours, minutes, seconds, etc.).

Example:
The Smith family traveled 150 miles in 3 hours.

If they drove the same speed during the entire trip, how fast did the Smith family car drive as an expression of miles per hour? , Write the data you have in the form of a fraction.

The distance should be set as the numerator (top number) and the amount of time should be set as the denominator (bottom number).

Divide the distance by the time as indicated, reducing the denominator to one unit of time.

Example:
Set the total number of miles, 150, as the numerator.

Set the total number of hours, 3, as the denominator.

This should give you a fraction of: 150 miles / 3 hours Treat the fraction as a division problem: 150 miles / 3 hours = 50 miles / hour , Completing the previous step should tell you the speed of the object in question.

Write the speed as an expression of distance per unit of time.

Make sure that both unit labels are included in your final answer.

Example:
The Smith family drove their car at a speed of 50 miles per hour (miles/hour). , To calculate the gas mileage of a motor vehicle, you will need to know how much distance the vehicle is capable of traveling on a certain amount of gasoline.

Use that data to calculate how many miles (or other unit of distance) can be traveled per gallon (or other unit of volume) of gasoline.

This means that you'll be calculating the distance per volume of gasoline.

The units may vary based on circumstance, but one must express distance (usually miles or kilometers) and the other must express volume (usually gallons or liters).

Example:
The Smith family's car needed
4.2 gallons of gasoline to drive a distance of 150 miles.

Based on this information, determine the average gas mileage their vehicle is capable of as an expression of miles per gallon. , Divide the numerator by the denominator, reducing the denominator to one unit of volume.

Example:
The number of miles, 150, should be the numerator and the number of gallons,
4.2, should be the denominator.

This means that: 150 miles /
4.2 gallons Treat the fraction as a division problem and solve: 150 miles /
4.2 gallons =
35.7 miles / gallon , The previous step should indicate the gas mileage of the vehicle in question.

Write this mileage as an expression of distance per unit of volume.

Both unit labels must be included in the final answer.

Example:
The Smith family's car gets an average gas mileage of
35.7 miles/gallon (miles per gallon).

About the Author

G

Gary Freeman

Specializes in breaking down complex DIY projects topics into simple steps.

76 articles
View all articles

Rate This Guide

--
Loading...
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

How helpful was this guide? Click to rate: